129918

Brauciens uz Broņislavas Dzejas dienām
20.09.2023


„Nav avots līdzi paņemams, pie avota ir jāatgriežas”

/ B.Mārtuževa/

2023.gada  26.augustā  LOB biedri devās savā gadskārtu tradicionālajā braucienā uz Broņislavas Dzejas dienām Broņislavas Mārtuževas Dzejas dārzā Lubānā. Šogad  jubileja arī Dzejas klētij - jau 5 gadi, kā pēc LOB biedres Annas Eglienas ierosmes tā izveidota.

Vispirms mūsu ceļš veda uz Krustpili, kur pilī apskatījām brālības biedres, tēlnieces Vijas Dzintares darbu izstādi, atkal un atkal apbrīnojot mākslinieces spēju tik gaiši radīt, padarīt akmeni dzīvu. Tālāk - Lubāna.

Vispirms godinājām Broņislavu Mārtuževu  Lubānas Jaunajos kapos, simboliski LOB biedru rindās uzņemot Palmiru Lāci. Sabiedriski politisko darbību P.Lāce sākusi 1990.gadā, vadījusi Krusta akciju uz Masļenkiem, uz vietu, kas atrodas uz Krievijas - Latvijas robežas, kur 1940. gada naktī no 14. uz 15.jūniju bojā gāja latviešu robežsargi, pretojoties krievu okupantiem. Kritušajiem robežsargiem tur tiek uzstādīts piemiņas krusts. 1991.gadā P.Lāce piedalās ekspedīcijā uz Noriļsku un Taišetu, uzstādot piemiņas krustu arī tur nomocītajiem Latvijas Republikas armijas virsniekiem. 1993.- 1994. gadā viņa bijusi avīzes "Atmata" redaktore, 1995. gadā kļuvusi par "Tēvzemei un Brīvībai" Latvijas biroja koordinatori, partijas ģenerālsekretāra vietnieci, bijusi atbildīgā par partijas izstrādātā Pilsonības likuma parakstu vākšanas kampaņu. P.Lāce ir Latvijas Nacionālo karavīru biedrības goda biedre, arī piemiņas vietas Slavītos izveidošanas iniciatore un organizatore. Piemineklis nacionālajiem partizāniem, kas Bērzpils un Lazdukalna apkārtnē darbojušies no 1944. līdz 1954.gadam, atklāts 2006.gada 2.novembrī.

Pēc tam LOB biedrus gaidīja Broņislavas Mārtuževas Dzejas dārzs, kur notika tēlnieka  Ģirta Burvja veidotā Pretošanās akmens un ceļa malā novietotās vides zīmes - Austras koka puzurs ar rotējošajiem dzejas rindu auskariem svinīga atklāšana. Mīļus ievadvārdus sacīja Mārtuževas fonda „Rakstītāja” izveidotāja un šī dārza saimniece Anna Egliena, Lubānas novada pašvaldības pārstāve, tēlnieks Ģirts Burvis, gaišo brīdi kuplināja folkloras kopu "Saivenis", "Lubāna" un "Krauklēnieši" dziedāšana un muzicēšana. Likteņgaitās un Mārtuževas dzejā balstītie Rakstu akmeņi tiešām ir apbrīnojami dzīvi, tie uzrunā katru sirdi, tajos veroties, varam atcerēties, domāt un just.

„Es avotā biju,

 Es lāse tapu,

Es izritēju

Caur ceļmallapu.

       Viss svaigs un citāds

       Rokās dots,

       Dzīvības dzīsliņām

       Caurstrāvots.

      Pār malām plūsmo,

      Sauļo, palo,

Pārziedējušo

Atpakaļ skalo.

Bijušais bijis –

           Neizšķir.

No šodienas sāku

          Nu IR”.           

 / B.Mārtuževa/

Svinīgā pasākuma otrajā daļā daudzos klātesošos gaidīja izcila koncertprogramma – „Vēl mirkli padomā par mani...”  Nacionālā teātra aktrise Dita Lūriņa runāja Broņislavas dzeju, kopā ar Zani Biķi izdziedot arī Ulda Marhileviča emocionālās dziesmas ar Martuževas dzeju un agrāko gadu kompozīcijas, mūziķu  – Ulda Marhileviča (taustiņinstrumenti), Dzintara Beitāna (vijole), Modra Laizāna (basģitāra) un Ivara Kalniņa (sitamie instrumenti) pavadījumā.

Svētku dienas izskaņā daudzie viesi tika cienāti ar gardu grūbu biezputru un Brālības dāvāto svētku kliņģeri. Garīgi uzlādēti dienā gūtos iespaidus autobusā vēl pārrunājām atpakaļceļā uz Rīgu, aicinājām dokumentālās filmas “Es esmu runājusi. Elvīra Baldiņa” autori, režisori Virdžīniju Lejiņu, iesniegt darbu “Lielā Kristapa” balvas nominācijai.  Diena tiešām bija iespaidiem bagāta!  

Teksts: Lia Guļevska

Foto: Sandris Kaidaks

Ielādēju...      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Augusts 2023 >>
POTCPSSv
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv