67764

IZSTĀDE “NO FOTO līdz OTAI”
27.07.2016


“Katrs cilvēks, pa šo zemi staigādams, aiz sevis atstāj pēdas: dažs atstāj mazas un seklas, cits lielas un dziļas. Atstāt pēdas...Dzīvot tā, lai paliek atmiņas, kurās atgriezties un kurās pakavēties, tiekoties tajās ar sirdij tuvajiem cilvēkiem, ar saviem bērnības un jaunības gadiem, ar saviem padarītajiem darbiem un arī līdz galam nepiepildītajiem sapņiem par labklājīgu Latviju .” Tādas ir izstādes darbu autora Daiņa Dandēna pārdomas savas 82 gadu jubilejas priekšvakarā. 

 

Gatavojoties Latvijas valsts simtgadei,  ikviens ir aicināts domāt, kā svinēt šo jubileju un ko dāvināt Latvijai. Rīgas pilsētas Centrālās bibliotēkas izstāžu zālē iekārtotā izstāde ir cienījama godavīra, Latvijas Tautas frontes VEF nodaļas dibinātāja un vadītāja, ilggadēja VEF inženiera – konstruktora, gādīga ģimenes tēva dāvana mūsu Latvijai tās dzimšanas dienā. Tā ir arī viņa fotogrāfijās un gleznās iedzīvinātās radošās domas un ideju retrospekcija. Dzimto māju un to apkārtnes skaistums, Daugavas ūdeņu tuvums  bija Daiņa Dandēna pirmais iedvesmas avots, no kura smelties visa mūža garumā. Apkārtējo ļaužu darba tikums un strādīgums savukārt palīdzējis sasniegt izvirzītos mērķus. 

 

Izstādes autors ar fotogrāfiju sācis nodarboties jau pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados, kad krāsaino fotogrāfiju izgatavošana bija gana sarežģīts process jaunam cilvēkam ar tehnisko izglītību. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados ir tapusi fotogrāfija “Staburags”. Vēlāk fotogrāfijās tiek iemūžināti Latvijas dabas skati – rīta migla pie Ventas, Baltijas jūras mainīgais skaistums, mežos un laukos vērotais un pārdzīvotais. 

 

Kad savā 80 gadu jubilejā D.Dandēns saņem dāvanā molbertu un krāsas, viņš ļaujas jaunam izaicinājumam. Kopš 2014.gada maija top vairāk kā 40 gleznu, no kurām daļa ir skatāmas šajā izstādē. Viņa darbus raksturo lakoniska, smalki izzīmēta un realitāti imitējoša forma. Autors savus darbus rada, pārlapojot fotoalbumus un atceroties skaistākos dabā pavadītos brīžus. Jo atmiņu ir tik daudz… Pareizās krāsas un izteiksmes līdzekļus viņam šajā darbā palīdz izvēlēties skolotāja – māksliniece Baiba Ābelīte.

 

            Nododot savus darbus pirmo reizi plašākam sabiedrības vērtējumam, Dainis Dandēns atzīst: “Galvenais ir darīt! Vajag tikai strādāt!” un aicina apmeklēt izstādi, cerot, ka viņa darbi  priecēs skatītājus un ļaus viņiem sajust Klīdziņas pļavu ziedošā āboliņa smaržu, Piksteres upes čalošanu pie lielā akmens un Baltijas jūras viļņošanos.

 

Izstādes kuratore Gunta Muižniece          


      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūnijs 2023 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv