62624

K. Štrāla romāns Karš un A. Štrāla gleznas
30.11.2015


2015.gada 25.novembrī rakstniekam Kārlim Štrālam apritēja 135 gadi. Par godu šai jubilejai Latvijas Ordeņu brālības biedri kopā ar citiem rakstnieka darbu cienītājiem un daudzajiem radiniekiem pulcējās Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā, lai būtu klāt Kārļa Štrāla apjomīgā romāna „Karš” atvēršanā un viņa daiļradei veltītajos lasījumos. Vienlaikus tika atklāta arī Kārļa Štrāla brāļa Aleksandra Štrāla gleznu izstāde. Abi ir perfekti sava laikmeta liecinieki. Kārlis Štrāls  Pirmā pasaules kara laikā ir cara armijas virsnieks, kurš pēc smaga ievainojuma sāk nopietni nodarboties ar literāro darbību. Viņa vienīgais romāns "Karš" pārdzīvojis vairākus izdevumus, padomju laikā, protams, ticis cenzēts, jo tik patiesi atainojis posta laiku notikumus, ka arī pēc simts gadiem šķiet kā nupat rakstīts.

Pasākums jo sirsnīgāks bija tāpēc, ka jaunais grāmatas izdevums  tapis kā veltījums vectēvam - par viņa domu dziļumu un cilvēcību. Sirds siltums patiesi jautās ik stāstā,  ar priekšlasījumiem uzstājās literatūrzinātnieki Anita Rožkalne, Dace Lūse, Ilgonis Bērsons , mākslas zinātniece Kristiāna Ābele, LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, kā arī šī pasākuma dvēsele, rakstnieka mazmeita , LOB biedre Kamena Kaidaka. Tieši viņai  jāteic paldies par šo milzīgo darbu, jo viņa ir gan grāmatas sastādītāja, gan izdevēja. „Šodien reti kurš zina Štrāla vārdu, vēl retākas ir to rindas, kas lasījuši romānu „Karš”, saka Kamena. „Tomēr tieši šobrīd, kad tuvojas mūsu valsts 100. gadadiena, jo godīgāk atcerēties tos, kas ir domājuši par Latvijas tapšanu un to veidojuši, daudzi ar savām asinīm un dzīvību. Traģiska sakritība – literārais kara tēlojums atkal ir Eiropas ikdiena. Cilvēce nav tapusi gudrāka. Karam nav beigu. Ne Kārļa Štrāla romānam „Karš”, ne tam, kas joprojām drebina pasauli. Zeme turpina murgot. Romāna galvenais varonis - Karš simts gados nav novecojis, vecuma nespēks to nav skāris, diemžēl, arī viedums ne, tas nemainās savā būtībā, varbūt tik vien, cik izskatā un manierēs, tāpat kā mēs, cilvēki.”

Tādēļ jo spēcīgāk mūs uzrunā rakstnieka vārdi grāmatas ievadā: „Cilvēks dzīvo tikai tik augstu dzīvi, cik augstu lido viņa domas”. Cik augstu šodien lido mūsu domas?

Grāmatas izdošanu atbalstījuši: Valsts Kultūrkapitāla fonds,  Latvijas Ordeņu brālība, Pļaviņu novada dome un Štrālu ģimenes.

Lia Guļevska

Ielādēju...      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūlijs 2024 >>
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv