62269

Kārlim Štrālam - 135
25.11.2015


Karš nav vienīgi karalaukā – viņa draudu pilnie spārni izplešas pār milzu plašumiem. Esmu varējis notēlot tikai vienu viņa stūrīti. Bet esmu darījis to pēc sirdsapziņas, patiesīgi.
/K. Štrāls/

Atzīmējot rakstnieka, dzejnieka un tulkotāja, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera Kārļa Štrāla 135. jubileju, LU Akadēmiskajā bibliotēkā notiks K. Štrāla daiļradei veltīti literārie lasījumi, atklājot jau aizmirstas lappuses latviešu literātu un gleznotāju pasaulē 20. gadsimta sākumā. Ar priekšlasījumiem uzstāsies Anita Rožkalne, Kristiāna Ābele, Dace Lūse, Venta Kocere, Ilgonis Bērsons un Kamena Kaidaka.

Autora jubilejas dienā 25.11. savu atvēršanu piedzīvo arī K. Štrāla romāns „Karš”, kas ir viens no patiesākajiem Pirmā pasaules kara tēlojumiem ne tikai latviešu literatūrā. Pirmo reizi visas trīs romāna daļas (arī nepabeigtā trešā daļa) ir publicētas vienā grāmatā, ignorējot cenzūras strīpojumus. Grāmatu bagātina Aleksandra Štrāla ilustrācijas.

Šodien reti kurš no lasītājiem zina Štrāla vārdu, un vēl retākas ir to rindas, kas lasījuši romānu „Karš”. Tomēr tieši šobrīd, kad sajūsmināmies par savas valsts 100 gadadienu, kas tuvojas, vēl jo godīgāk ir atcerēties tos, kas ir domājuši par Latvijas tapšanu un to veidojuši, daudzi arī ar savām asinīm un dzīvību. Traģiska sakritība – literārais kara tēlojums ir atkal Eiropas ikdiena. Cilvēce nav tapusi gudrāka.

Romānā „Karš” autors apraksta paša pieredzēto frontē, cīņu neprātu, kara bezjēdzību un šausmas, kādas tās redz arī paši karotāji. Romāns ir kā literārs dokuments par Pirmā pasaules kara 1914. un 1915. gadu, jo tā tēlojumā patiesi notikumi un reāli personāži. Galvenais varonis – jauns literāts, kas kā virsnieks dodas uz fronti, atstājot Latvijā sev tuvus draugus māksliniekus un savu ģimeni. Spilgta un plaša ir romānā tēloto personāžu galerija – Rīgas mākslinieku sabiedrība, mīlamas un mīlošas sievietes, krievu armijas virsnieki, ierindas karotāji, frontes un aizmugures ārsti un māsas, Pēterburga un Maskava kara dienās, arī Nikolajs II uz mirkli nostājas lasītāja acu priekšā. Laikmeta elpa, cilvēku tikumi un netikumi, galvenā varoņa domu un jūtu ceļš – tajā mūs ved Kārlis Štrāls.

Karam nav beigu; ne Kārļa Štrāla romānam „Karš”, ne tam, kas drebina pasauli. Cilvēce turpina murgot. Romāna galvenais varonis karš simts gados nav novecojis, vecuma nespēks to nav skāris, arī viedums ne, tas nemainās savā būtībā, varbūt tik vien, cik izskatā un manierēs, bet būtībā – ne, tāpat kā mēs, cilvēki.

Šī grāmata veidota rakstnieka Kārļa Štrāla 135. dzimšanas dienas gadā kā veltījums vectēvam, kā pateicība par viņa domu plašumu un cilvēcību.

Grāmatas izdošanu atbalsta VKKF, Latvijas Ordeņu brālība, Pļaviņu novada dome, Štrālu ģimenes.


Kamena Kaidaka, grāmatas sastādītāja
      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūlijs 2024 >>
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv