Latvijai 100. Vijai Vētrai 95.
24.07.2018


Pasaulē atzītākā indiešu deju dejotāja, pati arī savu brīnišķīgo izrāžu horeogrāfe, lektore un pedagoģe, kurai uzgavilējusi Amerika, Eiropa, Austrālija un Indija, Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece, Latvijas Ordeņu brālības biedre Vija Vētra atkal ir savā Tēvzemē. Pirmo reizi uz Latviju viņu uzaicināja Imants Ziedonis un tas bija vēl 1990. gadā. Neizmērojama ir mākslinieces mīlestība pret savu dzimteni Latviju, par kuru viņa stāstījusi ik vietā, ik valstī, kur vien dejojusi… Vija komponē  savām dejām mūziku, glezno un zīmē kostīmu metus, ar saviem darbiem piedalās Ņujorkas galerijā, Rīgā viņai ir bijušas četras izstādes. Vija Vētra uzstājusies  četros kontinentos, sniedzot izrādes uz skatuves, televīzijās un filmās. Par viņu uzņemtas trīs dokumentālas filmas un uzrakstītas  divas grāmatas.

Kā katru gadu, arī šogad, Vija Vētra rīkoja savu deju izrādi, taču šoreiz tas bija īpašs notikums. Divus jūnija vakarus Rīgas Latviešu biedrība  pulcēja pilnas skatītāju zāles, lai godinātu mūsu izcilo tautieti viņas apbrīnas cienīgajā jubilejā – „Vijai Vētrai – 95. 75 gadi mākslā.” 


12.jūnijā biedrības Baltajā zālē skatītājiem bija iespēja ar Viju Vētru tikties privātā sarunā, ko vadīja Lia Guļevska. Māksliniece garā atskatījās uz savu neparasto dzīvi un titānisko darbu, klātesošie kopā ar Viju Vētru uz mirkli pabija Indijā un Grieķijā, kas dejotājai ir īpaši tuvas un liktenīgas zemes. Vakara gaitā tika runāts arī par mīlestību un netveramo garīgo pasauli, taču visam pāri nešaubīgi dominēja viņas mīlestība uz savu dzimteni.

„ Es esmu piecus gadus jaunāka par Latviju. Vienmēr cenšos atgriezties ceriņu ziedēšanas laikā”, saka unikālā gaviļniece. „Svarīgi būt Latvijā, būt kontaktā ar savu dzimto zemi. Deja „Saknes un Spārni’ – stāsts par saknēm, no kurām esmu nākusi, kas man ļāvuši aizlidot pasaulē. Tieši Latvija man ir ļāvusi pacelties spārnos un tieši Latvijā man allaž vajag atgriezties, jo te gūstu spēkus dzīvot savu dzīvi. Mēs latvieši, jau esam diezgan sīksti cilvēki, un es esmu pārliecināta, ka spēks visu  izturēt man nāk no manām saknēm.” 
 
Sirsnīgajā vakarā piedalījās arī tēlniece Vija Dzintare, mākslinieks Māris Brancis, dzejniece Lija Brīdaka un kinorežisore Ināra Kolmane, katrs no sava skatu punkta  daloties iespaidos par Viju Vētru. Vakara izskaņā visiem bija iespēja noskatīties Ināras Kolmanes emocionālo filmu  „Vijaya”.  Zāli rotāja Vijas Vētras veidotie mākslas darbi un Gunas Vējiņas-Oškalnes foto izstāde. 
 
Savukārt 18.jūnijā RLB lielajā zālē notika Ginesa grāmatas cienīgs koncerts  - ”Ja tu esi dejā, tu jau esi Dievā”. Vija Vētra. Dejotāja un pati savu deju horeogrāfe, piedaloties ari savai deju grupai, sākumā, protams, dejoja sev tik tuvās indiešu dejas – „Indiešu deju svīta”, „Slavinājums deju Dievam Šivam Nataradžam”, „Indiešu Divali”- Gaismas festivāla deja, „Puspandžali” – slavenā puķu velte, kuru Vija Vētra dejo R.Tagores dzejas pavadījumā, ko pati angļu valodā arī ierunājusi u.c. Vija Vētra kopā ar Sergeja Ancupuva vadīto indiešu mūzikas ansambli sniedza
Ziemeļindiešu klasiskās mūzikas un dejas improvizāciju.  
   
Protams, tika izpildīta arī latviešu deju svīta, kurā Vija Vētra izdejoja vēsturiskus Latvijas  notikumus – klaušu laiku, seno latviešu bēru rituālu, Vaidelotes ozolu iesvēti… Prieku par Latvijas dabu dejotāja izteica dejā ar Arnolda Šturma „Modālās svītas” mūziku.  Koncerta izskaņā Kārļa Auzāna  čella solo Baha mūzikai skanot ,Vija Vētra savā dejā izteica „Lūgšanu Latvijai”. Svarīgi uzsvērt, ka visām koncertā izpildītajām dejām  bija Vijas Vētras horeogrāfija.

Skatoties mākslinieces brīnumainajā spējā katrā jaunā dejā pārtapt citā tēlā, skatītāju apbrīnam nav robežu. Tu sēdi, skaties un saproti, ka tavu acu priekšā paveras kāds noslēpums – Vija noslēgusi savienību ar visvareno Laiku. Šīs vienošanās atslēga – viņas ziedošanās dejai, absolūtā uzticēšanās, bezierunu mīlestība pret to. Šajā vakarā Vija Vētra skaita savus 75 gadu soļus uz skatuves, savukārt dzīves pulkstenī –  95! Indiešu princese no Latvijas - tā deju priesterieni Viju Vētru pazīst visos mūsu zemeslodes kontinentos. Wind fal l- pārsteidzošā! Tilts starp Austrumiem un Rietumiem! Māksliniece, kura savās dejās nešaubīgi vēlas izteikt cilvēka garīgo esenci. Jo ir nešaubīgi pārliecināta, ka šo pasauli var glābt tikai garīgums.  
 
Koncertu kuplināja aktrise Raimonda Vazdika,  ”Dzirnas”, skolas audzēkņi Vijas Vētras horeogrāfijā,  saksofonists Artis Gāga, vokālā grupa „Putni” Antras Dreģes vadībā. Šī patiešām vēsturiskā koncerta programmas mākslinieciskais vadītājs bija horeogrāfs Agris Daņiļēvičs, projekta idejas autors - Guntis Gailītis, projekta koordinatore - Māra Kokina. 
   
Piedaloties Vijas Vētras jubilejas pasākumu darba grupā, no sirds vēlos pateikties LOB biedrei Mārai Kokinai, kura šī grandiozā notikuma sagatavošanai veltīja pusgadu no savas dzīves. Māras profesionalitāti un uzņēmību var ne tikai apbrīnot, bet labā nozīmē apskaust.
 
Saviļņojošā  vakara izskaņā notika Vijas Vētras godināšana, kas ievilkās līdz vēlai nakts stundai. Sirsnīgus vārdus māksliniecei sacīja mūsu eksprezidente Vaira Vīķe – Freiberga, Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone, kultūras ministre Dace Melbārde, Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Guntis Gailītis, Latvijas baleta Asociācijas pārstāve Lita Beiris, pārstāvji no LZA, Mūzikas akadēmijas, Kultūras akadēmijas, Latvijas teātra darbinieku vārdā mākslinieci sveica aktieris Varis Vētra,  Latvijas Ordeņa brālības vārdā – valdes priekšsēdētājs Juris Griķis, Vijas Vētras draugi un daudzie jo daudzie koncerta apmeklētāji. Viņu vidū speciāli uz šo jubilejas izrādi no Ņujorkas un Oslo atbraukušās mākslinieces kādreizējās skolnieces, kā arī  pārstāve no Vīnes, sakarā ar nākamgad notiekošo izstādi Vīnē par moderno deju, kurā piedalīties lūgta arī Vija Vētra.  
   
Vija Vētra bija patiešām gandarīta un laimīga, un savas 95.gadu jubilejas svinību izskaņā no sirds pateicās visiem klātesošajiem.

„Laime ir nebeidzama, ja mēs paši to vēlamies. Mēs – tas ir Cilvēks, Dievs un Visums. Jo VISS ir VIENS”.


Dziļā cieņā - Lia Guļevska. 
      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Oktobris 2023 >>
POTCPSSv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv