Latvijas Ordeņu brālība – Gaismas pilī
09.11.2015


Īsi pirms Lāčplēša dienas, 9. novembrī, Latvijas Ordeņu brālības biedri pulcējās Gaismas pilī. Vispirms ļoti laipni un profesionāli tikām iepazīstināti ar ēkas arhitektūru un funkcionalitāti, jo jaunā celtne patiesi ir mūsu valsts multifunkcionāls kultūras un zinātnes centrs. Bagāts ne tikai grāmatām un vēsturiskiem dokumentiem, bet arī ar Ziedoņa zāli, izstāžu zālēm, Latvijas grāmatniecības muzeju, atpūtas stūrīšiem, lasītavām, Bērnu literatūras centru, kur lasītāja karti iespējams saņemt jau no 5 gadu vecuma, Mākslas un mūzikas centru, kur var klausīties mūziku un skatīties filmas utt. Mums bija iespēja apskatīt arī ļoti retas un unikālas grāmatas, kā, piemēram, vienu no albuma Terra Mariana. 1186-1888 desmit kopijām jeb faksimilizdevumiem, kas ar bagātīgu tekstu un krāšņiem attēliem atspoguļo kultūras un kristīgās ticības vēsturi kādreizējā Livonijā.

Šī izdevuma oriģināls tika izgatavots tikai vienā eksemplārā, Baltijas poļu muižniecība1888. gadā to dāvināja pāvestam Leo XIII viņa 50 gadu priesterības jubilejā, un tas glabājas Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā.  

Aplūkojām arī pavisam mazītiņu grāmatiņu, nelielas pogas lielumā, kurā sešās valodās lasāma Tēvreize.

Liels bija mūsu aizkustinājums bibliotēkas 5.stāvā ieraudzīt vienu no vissvarīgākajām Latvijas kultūras mantojuma sastāvdaļām – mūsu dainu tēva Krišjāņa Barona Dainu skapi.

Kad bija izstaigāti un apskatīti visi stāvi, tikām uzvesti Gaismas pils 11.stāvā, kur acīm atklājās brīnišķīga Rīgas panorāma. Tieši šeit, debesīs, pieminējām nupat mūžībā aizgājušo Ordeņu brālības līdzpriekšsēdētāju Voldemāru Dziedātāju ( 1922- 2015), noklausījāmies vīru kopas „Vilki” koncertu, veltītu varonīgajiem latviešu puišiem, kuri 1919. gada 11.novembrī izcīnīja uzvaru pār skaitliski piecreiz lielāko Bermonta karaspēku. „Cīņai sveiks!” – tā nosaukts grupas jaunākais disks, kura ieskandināšana notiks mūsu Valsts dibināšanas dienā.

Sirsnīgās sarunās pie kafijas tases LOB biedri pārrunāja vēl šī gada gaidāmos notikumus. Kā tuvākais – 18. novembra svētku diena. Mums bija arī unikāla iespēja uzklausīt kādreizējās Jaunatnes teātra aktrises, vecmeistares Elvīras Baldiņas runātās latviešu tautas dziesmas, nebeidzot apbrīnot mākslinieces atmiņu un vitalitāti. Kas pateiks, ka Elvīrai Baldiņai ir 96 gadi?!

Kā vienmēr Latvijas Ordeņu brālības biedru tikšanās noritēja ļoti sirsnīgā atmosfērā. Izskaņā visi kopā nodziedājām Jāņa Norveļa dziesmu ar Raiņa vārdiem „Mūsu zeme”.

Zem mums patiešām – „Daugav’s abas malas…”, virs mums. –Latvijas liktens mēneša debesis. Dod Dievs, ka tās vairs nemūžam nesadalītos: „Viena mēle, viena dvēs’le, viena zeme – mūsu!”

Paldies Mārai Kokinai par šo burvīgo kopbrīdi.

Lia Guļevska.
      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūlijs 2024 >>
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv