129058

LOB 25. salidojums TUKUMA novadā – GRAND AMORE!
07.06.2023


3. jūnija rīts dabā pienāca visai vēss, bet ne Latvijas Ordeņu brālības biedru sirdīs. Pacilātā noskaņā šogad dodamies uz Tukuma novadu, kur Šlokenbekas muižā paredzēta brālības 25. salidojuma svinīga atklāšana. Ļoti priecīgs notikums, uz kuru brālības biedri salido no visas Latvijas.

Tiekam sagaidīti mīļi un muzikāli! Šlokenbekas muižas folkloras kopa muzicē no sirds, pirms doties lielajā zālē, tiekam cienāti ar kafiju un gardām uzkodām un maizītēm. Tieši plkst. 11.00 – lielajā zālē svinīgi tiek ienests LOB karogs. Novada Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Santa Laurinoviča  ievada tikšanos ar Tukuma novadnieka Imanta Ziedoņa dzeju, tālāk dodot vārdu novada domes priekšsēdētājam Gundaram Važam. G.Važa īsi raksturo Šlokenbekas muižas vēsturi, pateicas LOB biedriem par viņu darbu, pēc tam visi kopīgi skatāmies pirms diviem gadiem uzņemto filmu par Tukuma novadu. Daudzpusīgi un ļoti iespaidīgi. Tālāk pēc tradīcijas vārds tiek dots nākamā salidojuma saimniekiem – Alūksnes novadam, ko pārstāv Alūksnes Politiski represēto kluba priekšsēdētāja Dzidra Mazika. Viņas no sirds teiktie vārdi izpelnās tikpat sirsnīgus klātesošo aplausus.  Īsu uzrunu teic arī LOB priekšsēdētājs Juris Griķis, suminot jaunos Goda biedrus. Goda biedra nosaukumu piešķir Antai Krūmiņai, Edgaram Skreijam, Ilgonim Bērsonam, Mārai Svīrei, Vijai Ilzei Dzintarei, Pēterim Korsakam, Maijai Zālītei, Liai Guļevskai, savukārt LOB līdzpriekšsēdētāja Kamena Kaidaka pateicas Tukuma novada priekšsēdētājam Gundaram Važam par sirsnīgo uzņemšanu un pasniedz LOB pateicības rakstu un arī Kārļa Štrāla romānu Karš, kas nu jau ir kļuvis par tradicionālu LOB dāvanu visiem salidojuma organizatoriem, diemžēl gūstot arvien lielāku nozīmi savas aktualitātes dēļ.

Visi kopā noskatāmies Šlokenbekas muižas folkloras kopas „Milzkalne”, un deju kolektīva „Svīta” enerģiskos priekšnesumus, seko tradicionālais kopfoto, lai pēc tam dotos tuvāk iepazīt Tukuma novadu.  Īsi par redzēto.

Durbes pils, Slocenes upes ielejas dienvidu malā, no 1848. gada līdz Latvijas agrārajai reformai 1920. gadā piederējusi fon der Rekes dzimtai, 1923. gadā piešķirta Rainim, kurš 1928. gadā to atdāvinājis Latvijas Skolotāju savienībai. Durbes pils ir vienīgā no Latvijas muižu kungu mājām, kurā pilnībā rekonstruēts 19.gs. beigu un 20. gs. sākuma vēsturiskais interjers un uzskatāma par vienu no Kurzemes klasicisma arhitektūras pērlēm. Pils pirmajā stāvā rekonstruēts vēsturiskais kungu mājas interjers, pārējās telpās izvietotas izstādes un ekspozīcijas, kas iepazīstina ar muižām mūsdienu Latvijas kultūrvidē un to vēsturiskajām tradīcijām. 

Lidosta „Jūrmala”. Vēstures avotos lidlauks minēts no 1939. gada, kā PSRS rezerves militārais lidlauks un kodolieroču noliktava. Pēdējās padomju aviācijas daļas, to izpostot un izdemolējot, lidlauku pameta 1993. gada aprīlī. Lidlauks kļuva par Latvijas Gaisa spēku Tukuma rezerves lidlauku. Ar 2001. gada 31. jūlija MK rīkojumu Nr.381 – lidlauks TUKUMS tiek nodots Tukuma rajona Smārdes pagasta pašvaldībai. Laikā no 2014.-2020. gadam lietošanai gatavs ir jauns pasažieru termināls, nodibināts "SKY ZOO" aviācijas muzejs, saņemts ARFF ICAO Cat.5 sertifikāts, nepieciešamā dokumentācija un aprīkojums ir gatavi sertifikācijai pēc jauniem EASA standartiem.

Jaunpils pils celta 1301.gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis, ko no visām pusēm ietver ūdens. Sākotnēji to apdzīvo nelielas bruņinieku vienības, vēlākajos gados  pils tiek pārveidota, izbūvējot lielo aizsargtorni un pārējos stāvus. 1576. gadā pili savā īpašumā iegūst Tīss fon der Reke. Dzimta muižā saimnieko turpat 350 gadus. Jaunpils pilij daudz interesantu detaļu – velna figūra notekcaurules galā, mazās vītņu kāpnītes, viduslaiku pils tualetes balkons, marmora cilnis „Madonna ar bērnu”. Bruņinieku ēdamzālē zem velvju griestiem iekārtots viduslaiku krogs, ļoti populārs tieši ar saviem viduslaiku mielastiem, pils senākajā spārnā izvietos muzejs.

Jaunpils Amatu mājas aizsākums meklējams Jaunpils Audēju darbnīcā, kas iepazīstina ar latviešu kultūrvēsturisko mantojumu, seno amatu prasmju saglabāšanu, aušanas amatu prasmes, parādot to pielietojumu mūsdienās. Amatu mājā darbojas arī Tukuma keramiķe Velga Melne, kura iepazīstina ar podnieka amata noslēpumiem, ļaujot kaut ko izveidot arī apmeklētājiem. Dažādās meistarklasēs var piedalīties kā bērni, tā pieaugušie. Īpašs piedzīvojums ir Kāzu ekskursija latviskā garā, kur var apskatīt meitas tradicionālo pūru, vērpt mīlestības pavedienus, bet pirms došanās tālākos ceļos katram pārim tiek pasniegta dāvana saticīgai dzīvošanai. Apskatāma izstāde ar audēju un citu rokdarbnieku gatavotajiem darbiem.

Jaunpils ūdensdzirnavas celtas 1802. gadā. Tajās saglabājusies dzirnavu iekārta, darbojusies 20. gs. 20.−30. gados, kā arī hidrotehniskās būves un ūdenskrātuve. Dzirnavas atrodas Jaunpils parkā, kas veidots 18. gs. barona fon der Rekes valdīšanas laikā. Tās var apskatīt individuāli, izmantojot dzirnavu gaņģu ceļvedi, vai dodoties ekskursijā ar Meldersievu. Ar moderna skārienjutīga ekrāna palīdzību ir iespēja interaktīvi iepazīties ar dzirnavu vēsturi, miltu malšanas procesu un lauksaimniecību mūsdienās. Var iepazīt arī dažādus graudus, no tiem gatavos produktus un, iepriekš piesakot, tos baudīt arī kā gardu smalkmaizīti.

Četros pēcpusdienā arī mūs gaida bagātīgas pusdienas – mūku cienasts, pēc kuru nobaudīšanas dodamies atpakaļceļā uz Šlokenbekas muižu. Šoreiz mūs sagaida Tukuma novada priekšsēdētāja vietniece Inga Priede. No sirds tiek teikti savstarpēji pateicības vārdi, mīļi vēlējumi, LOB biedre, tēlniece Vija Dzintare piemiņai par LOB viesošanos pasniedz savu oriģināldarbu – skaistu rozi „Grand Amore”. Liels paldies un mīlestība no mums visiem!  Un īpašs paldies Ivetai Grundei – mūsu jaukajai gidei Tukuma novadā!

LOB biedrs, rakstnieks Jānis Lejiņš informēja, ka tieši Elvīras Baldiņas 104. dzimšanas dienā 11. augustā Latvijas TV rādīs režisores Virdžīnijas Lejiņas uzņemto filmu par aktrisi, Anna Egliena 26. augustā visus ielūdza uz Broņislavas Mārtuževas dienām Lubānā, LOB biedri lēma aktīvāk iestāties par jaunās paaudzes izglītības saturu, gatavot savu viedokļa vēstuli valdībai. Emocionālās tikšanās izskaņā muzicēja senioru akordeonistu grupa „Akords” no Saldus.

Grand Amore! Brīnumainā diena nu turpinās dzīvot mūsu atmiņās un fotomirkļos, ko iemūžinājusi Gundega Rugāja un mazliet arī Vera Veilande. Ja Jums arī ir jauki foto, lūdzu sūtiet ordenubraliba@inbox.lv

Lia Guļevska

Ielādēju...      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūnijs 2023 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv