103463

„MIKROFONA” aptaujai 50 gadi
06.12.2018


„Vēl joprojām par to būtu vērts runāt daudz vairāk, cik liela nozīme „Mikrofona” aptaujai bija mūsu tautas konsolidēšanā! Kas vēlāk savu visaugstāko pakāpi sasniedza tautas atmodā”, savulaik sacījis dzejnieks Leons Briedis. 

Ar košiem un saturiski bagātiem koncertiem 30. novembrī VEF kultūras pilī Rīgā un 1. decembrī Latgales vēstniecībā Gors Rēzeknē tika atzīmēta Latvijas radio leģendārās „Mikrofona” aptaujas 50 gadu jubileja. Skatītāju zālē valdīja patiesa svētku sajūta, kāda savulaik piedzīvota dziesmu konkursa ziedu laikos. Atmiņu koncertus vadīja „Mikrofona” ilggadējie vadītāji – aptaujas idejas autors Gunārs Jākobsons un Lia Guļevska.

Ar stāvovācijām zālē un pašu Maestro Raimondu Paulu pie klavierēm uz skatuves bija īsta Latvijas zvaigžņu parāde– komponisti Mārtiņš Brauns, Jānis Lūsēns, Uldis Marhilevičs, Boriss Rezņiks, dziedātāji – Viktors Lapčenoks, Žoržs Siksna, Adrians Kukuvass, Olga Rajecka, Uģis Roze, Jānis Paukštello, Guntis Veits, Nauris Puntulis, brāļi Āris un Saulceris Ziemeļi, Aija Vītoliņa, Ieva Sutugova, Ieva Kerēvica, jaunais dziedātājs Artūrs Biķernieks, muzikālā apvienība "Vintāža".

LOB biedre, „Mikrofona” ilggadīgā redaktore, 12 aptaujas koncertu organizētāja un dalībniece Lia Guļevska, stāstot par nupat pārdzīvoto, dziļi saviļņota, ka jau pirmajā mēģinājumā visiem bijusi sajūta, it kā būtu iesēdušies Laika mašīnā un nokļuvuši atpakaļ populārajos „Mikrofona” aptaujas gados. Līdzīgas domas vēlāk izteikuši arī skatītāji. Koncertus ievadot, klātesošajiem atgādināti dzejnieka Jāņa Petera vārdi: „Slēgtā sabiedrībā, kāda bija padomju sabiedrība, „Mikrofons” spēlēja ļoti interesantu lomu. Cilvēki nepatiesi balsoja vēlēšanās, nepatiesi runāja sapulcēs, bet šeit bija kaila patiesība - cilvēks drīkstēja darīt, ko viņš grib. Viņam patika šī dziesma, un viņš par to arī balsoja. Tās bija vēlēšanas! Mēs īstenībā ievēlējām sev dziesmu parlamentu! Melodiju parlamentu – jau toreiz! Tas viss turēja mūs visus kopā.”

Latvijas estrādes karali Viktoru Lapčenoku sveica maizniekmeistars Normunds Skauģis, Latvijas mediji godināja savu favorttu, aktieri Jāni Paukštello, bet Latvijas Radio speciālbalva tika pasniegta Maestro Raimondam Paulam, kura dziesmas Latvijas radiostacijās ik dienu izskan vismaz 1000 reižu.

Koncerta noslēgumā visus koncerta dalībniekus sveica kultūras ministre Dace Melbārde, kura gan Liai Guļevskai, gan Gunāram Jākobsonam pasniedza Atzinības rakstus par mūža ieguldījumu.

Vietā atgādināt arī Helsinku universitātes asociētā profesora, pazīstamā somu etno muzikologa Pekkas Gronova vārdus: „Šis dziesmu konkurss bija unikāls fenomens, kuram Eiropas popmūzikas vēsturē nav precedenta. Ceram uzrakstīt akadēmisku pētījumu, kas būs šī temata cienīgs”. 

Savukārt izdevniecības “Latvijas Mediji” izdotajā grāmatā “100 notikumi Latvijas vēsturē” vēsturnieki un eksperti “Mikrofonu” ierindojuši starp 100 nozīmīgākajiem notikumiem Latvijas gadsimta griezumā.

Lia Guļevska

 

Ielādēju...



      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.



Kalendārs
<< Aprīlis 2028 >>
POTCPSSv
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv