130945

Rakstniekam JĀNIM LEJIŅAM – 70!
11.01.2024


Latvijas Ordeņu brālības biedrs, rakstnieks JĀNIS LEJIŅŠ Zvaigznes dienā radu un draugu lokā WILLĀ Teātris atzīmēja savus 70 gadus. Šis skaistais brīdis viņam nāca kā milzu pārsteigums, ko rakstnieka dzīvesbiedre, režisore Virdžīnija Lejiņa bija noorganizējusi, pašam jubilāram par to neko nenojaušot. 

   Patiesība un gods ir viņa augstākās vērtības. Beidzis LVU filologus, strādājis LTV, laikrakstā „Literatūra un Māksla" un žurnālā „Karogs", ir RS biedrs un Dainas Avotiņas jaunākais brālis. Tāda neapstrīdama personība kā izcilais rakstnieks Zigmunds Skujiņš viņu nosaucis par mūsdienu latviešu literatūras labāko vēsturisko romānu autoru. Lejiņa lieldarbs „Zīmogs sarkanā vaskā” prasījis no viņa 10 dzīves gadus. Skrupulozi izpētīta Rietumeiropas vēsture, sākot no Romas impērijas laikiem, un Austrumu vēsture, ieskaitot Bizantiju un Krievzemi. Romāns guvis nedalītu lasītāju mīlestību, saņēmis vairākas literārās balvas. Savulaik TV tika solīta arī daudzsēriju filma... Vai atgādināt Jāņa Lejiņa krāsaino, bagāto valodu, negaidītos sižeta pavērsienus… To, ka viņš nebaidās atklāt savu varoņu dvēseles pārdzīvojumus, zinās ikkatrs, kas lasījis kaut vienu Lejiņa romānu. Jo rakstnieks ir pārliecināts, ka „mākslai jāpalīdz cilvēkam saprast, ka tas, ko varam aptaustīt ar rokām un dzirdam sev visapkārt, vēl nav visa pasaule.” Pašam viņam ļoti tuva ir „Vīrieša sirds”, man vismīļākā no Jāņa grāmatām ir “Kamera obskura”. Visinteresantākās sarunas ar viņu vienmēr ir par vēsturi. Tajā pašā laikā apbrīnoju Jāņa plašo interešu loku, viņa erudīciju, viņa bezgalīgo godīgumu, darbīgumu, viņa vēlēšanos un spēju palīdzēt. „Man ir aizdomas, ka ļoti daudzi cilvēki tikai pūlas izlikties pieauguši, sirdī viņi joprojām ir bērni, tikai burvīgie sapņi ir pamatīgi iepakoti un aizbāzti bēniņos aiz sijas”, saka rakstnieks. „ Ir tādi mirkļi, kad izdodas notvert šo pavēršanos, ieraudzīt plaisiņu cietajās nopietnā cilvēka bruņās. Un tu redzi brīnumu pasauli, kuras dēļ ir vērts pūlēties gadiem – lai to atklātu un aprakstītu sev un citiem par prieku. Un ļaut lasītājam paskatīties apkārt citā redzes leņķī, mazliet vairāk ar sirds acīm”. 

     Virdžīnija Lejiņa jubilāram un visiem klātesošajiem bija sagādājusi īstu brīnumu pasauli – emocionālu atmiņu filmu par Jāni Lejiņu no dažādu laiku ierakstiem. 

   Dzimšanas dienā daudz laimes, radošus panākumus un veselību Jānim vēlēja ģenerālleitnants Raimonds Graube, Nacionālās Aizsardzības akadēmijas prorektors, pulkvežleitnants Ēriks Keisters, aktrise Māra Zemdega, LOB priekšsēdis Juris Griķis un LOB biedri rakstniece Māra Svīre, literatūrvēsturnieks Ilgonis Bērsons, tēlniece Vija Ilze Dzintare, deju pedagoģe Indra Filipsone, žurnāliste Lia Guļevska, viesi no tuvienes un tālienes. Ar muzikāliem sveicieniem Lejiņu un viņa viesus sveica un priecēja diriģents Arvīds Platpers un Nacionālā teātra aktieris Juris Hiršs, jubilāram tika teikts paldies arī par savulaik sniegto atbalstu Nacionālajai bibliotēkai un pieminekli Tālavas ķēniņam Tālivaldim Trikātā, Jānis ir viens no šīs idejas autoriem. 

- Kā gaviļnieks jūtas pēc šīs neparastās, mīlestības pārpildītās dienas? 

- „Ļoti uzlādēts”, - atbild Jānis. „Dzirdēt tik daudz labu vārdu… Pēc ilgiem gadiem redzēt  kopā visus savus draugus un paziņas… Pārsteigums bija tik dziļš! Laidu acis pāri sanākušajiem – tās, tas, tā, tā un tā… Nu, nevar būt! Man par to nebija pat ne vismazākās nojausmas. Savu apaļo dzimšanas dienu biju domājis atzīmēt kopā ar jaunās grāmatas atvēršanu. Bet tas, ko izdarīja Džīna… Manas sirds paldies visiem!”


 

 Ar nepacietību visi gaidām rakstnieka Jāņa Lejiņa jauno romānu!

                                                                                         Lia Guļevska.

Pielikumi:

 


 

 
      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūlijs 2024 >>
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv