118256

Vijas Ilzes Dzintares tēlniecības izstāde
29.09.2021


29. septembrī Rīgas Latviešu biedrības Baltajā zālē tika atklāta Latvijas Ordeņu brālības biedres,  izcilās tēlnieces un medaļu mākslinieces Vijas Ilzes Dzintares  darbu izstāde „Akmens tēli fotogrāfijās, medaļas bronzā”. Vija ir ne tikai izcila tēlniece un medaļu māksliniece, bet arī aktīva Rīgas Latviešu biedrības Vizuālās mākslas komisijas biedre. Ar šo darbu izstādi viņa svin savus 80 gadu mūža svētkus.

Sirsnīgo sarīkojumu vadīja RLB priekšsēdētāja vietniece Gaida Jablovska, dodot vārdu RLB priekšsēdētājam Guntim Gailītim, RLB Vizuālas mākslas komisijas vadītājai Guntai Brakovskai, mākslas vēsturniecei, LZA Goda doktorei Edvardai Šmitei, LOB priekšsēdētājam Jurim Griķim, klātesošos priecēja arī LOB biedres, Jāzepa Mediņa mūzikas pedagoģes Guntas Božes audzēkņu izjustie priekšnesumi.

Mākslas maģistre Edvarda Šmite V.I. Dzintares daiļradi raksturoja spēcīgiem vārdiem:  "Atskatoties uz Vijas Dzintares darbiem, redzam vairākas tēmas, kas nosaka tēlnieces vēstījuma kodolu: Sieviete kā dzīvības devēja, uzturētāja un glabātāja. Skaista, dinamiska, apbrīnojama miera un spēka pilna. Pārliecība par katru cilvēku kā unikālu vērtību, kā neatraujamu posmu cilvēces gaitā cauri gadu tūkstošiem. Piemiņa – kā paaudžu saiknes uzturētāja. Kustība kā viena no dzīvības raksturīgākajām iezīmēm. Dabas un dzīvības slavinājums. Varam to izteikt trīs vārdos: sievišķība, latvietība, cilvēcība…"

Izstādē eksponētas tēlnieces nozīmīgāko vides un monumentālo darbu fotogrāfijas - komunistiskā terora upuru piemineklis Baltezera kapos, Sv.Pētera baznīcā un Preiļos, O.Kalpaka piemiņas vietā “Liepsalās”,  Grobiņas pilsētas zīme, ievērojamu cilvēku portreti akmens tēlos, daudzpusīgu medaļu klāsts un sīkplastika.

Tā kā māksliniece raksta arī dzeju, tad savu domu un izjūtu iemiesošanu akmens tēlos viņa ietērpusi arī ļoti emocionālās dzejas rindās:

„Ir grūti akmeni par spārniem vērst,
Pa druskai čaulu nostu plēst,
Gan man, gan akmenim tas sāp,
Kad dvēsele no manis
Akmens sirdī kāpj
Un spārni lidot raisās

Mākslinieka radīšanas prieku un grūtību pārvarēšanu Vija Ilze Dzintare  aprakstījusi grāmatā "Akmens. Doma. Tēls", kurā apkopoti skulpturālo darbu attēli un apceres par to radīšanu. Viņas darbu izstāde RLB apskatāma no 30. septembra līdz 29. oktobrim.

LOB valdes locekle Lia Guļevska
      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūlijs 2023 >>
POTCPSSv
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv