104524

In memoriam Dainis Rudzītis
(22.06.1921-20.06.2017)
In memoriam Dainis Rudzītis

22.06.1921-20.06.2017

Mūžībā aizgājis Dainis Rudzītis - pirmā Valsts kancelejas direktora dēls. Saulgriežu laikā, 1921. gada 22. jūnijā, ieradies pasaulē Rīgas pilī un 2017. gada 20. jūnijā devies aizsaulē tālajā Detroitā – tāds ir Daiņa Rudzīša mūža ietvars, kurā laiks simboliski un vienlaikus pavisam reāli pārmeta loku no Latvijas valsts tapšanas un uzplaukuma gadiem, pār garajām zaudētās valsts desmitgadēm līdz brīdim, kad sapnis par valsts atgūšanu ir īstenots un līdz valsts simtgadei ir palicis pavisam nedaudz.

Dainis Rudzītis ir dzimis Valsts kancelejas pirmā direktora Dāvida Rudzīša ģimenē. Latvijas valstsvīri, par kuriem lasām vēstures grāmatās, Dainim Rudzītim bija tēva kolēģi un regulāri viesi mājās, Ministru prezidents Kārlis Ulmanis bija viņa krusttēvs. Dainis Rudzītis pabeidza Rīgas 1. ģimnāziju, iestājās Latvijas Universitātē, bet tad viņa un visas valsts dzīvi neatgriezeniski mainīja Latvijas okupācija.

Otrā pasaules kara beigās Dainis Rudzītis devās bēgļu gaitās uz Vāciju, 1949. gadā no Vācijas viņš ar ģimeni izceļoja uz ASV. Blakus maizes darbam Dainis Rudzītis aktīvi iesaistījās latviešu sabiedriskajā dzīvē, būdams Latviešu apvienības Detroitā līdzdibinātājs, Amerikas Latviešu apvienības valdes loceklis, Latvijas delegāts Apspiesto Eiropas Tautu asamblejā, Latvijas Brīvības Fonda pārvaldes priekšnieks, kā arī vairākkārtējs Amerikas Latviešu apvienības kongresa priekšsēdis.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Rudzīša kungs daudzas reizes viesojās dzimtenē, bet tikai pēc Valsts kancelejas uzaicinājuma viņš 2008. gada novembrī pirmo reizi ieradās Valsts kancelejā, lai piedalītos Valsts kancelejas 90. dzimšanas dienas svinībās. Kopš tā laika Valsts kanceleju ar Rudzīša kungu un viņa ģimeni vienoja cieša draudzība; katru reizi, kad viņš un viņa ģimene ieradās Latvijā, viņi bija mīļi gaidīti viesi arī Valsts kancelejā; regulārajās telefonsarunās viņš allaž interesējās par notikumiem Latvijā un Valsts kancelejas darbu. Šajos gados Rudzīša kungs ir dāvinājis grāmatas un citas vērtīgas vēsturiskas lietas gan Latvijas muzejiem, gan savai skolai, gan Valsts kancelejai. Rudzīša kunga fenomenālā atmiņa ir palīdzējusi vēstures izzinātājiem precizēt dažādus neskaidrus jautājumus. Mēs esam pateicīgi par Rudzīša kunga atbalstu, veidojot grāmatu “1918.-1920. Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās” un pašlaik gatavojot tās turpinājumu.

Daiņa Rudzīša devums Latvijai ir ticis novērtēts, apbalvojot viņu ar Triju Zvaigžņu ordeni, Aizsardzības ministrijas medaļu “Sekmējot Latvijas dalību NATO” un Ministru prezidenta Pateicības rakstu.

Valsts kancelejai gandrīz desmit gadu garumā bija gods un laime baudīt Rudzīša kunga personības starojumu, kurā ass prāts, plašas zināšanas un lieliska atmiņa bija apvienoti ar patiesu inteliģenci, laipnību, pieticību un takta sajūtu.

Paldies, Rudzīša kungs!

Valsts kancelejas
Dokumentu pārvaldības departamenta vadītāja
Līga Peinberga
      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

Aicinām visus LOB biedrus 2024. gada 8. jūnijā uz 26. salidojumu Alūksnes novadā.Kalendārs
<< Februāris 2024 >>
POTCPSSv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv