62651

Salidojums - Valmiera 2005
10.09.2005


Latvijas ordeņotie pulcējas Valmierā
Gaida Liepiņa
„LATVIJAS AVĪZE”, 2005.gada 12. septembrī

Uz visu Latvijas ordeņu un to godazīmju saņēmēju 7. tikŠANOS Valmieras neparastākās personības Kārļa Konrāda-ŠANAS virsaiša grāfa Miķeļa Amālijas dēla Vanaga – valstību Silu mēneša 10. dienā bija ieradušies ap pusotra simta apbalvoto un viņu tuvinieku.

TikŠANĀS ar Valmieras nostūra vadītājiem – rajona padomes priekšsēdētāju Virtautu STAŅU un mēra vietnieku Gintu LAPIŅU, protams, izvērtās par izpildvaru padarĪtā pelnītu slavēŠANU. Taču centrālā slimnīcā patiešām rit apjomīgs Eiropas Savienības(ES) projekts, kura augļu baudīŠANA atvieglos cieŠANAS pacientiem no visas Vidzemes.

Savukārt sabiedriskā transporta nodrošināŠANĀ ar maršrutu tīklu laukos valmierieši ir pirmajā vietā valstī. Un kur tad vēl teiksmainais Burtnieks, kura apkārtnē par ES naudu tiek gādāts par Eiropā lielākā un vecākā kapu lauku sagatavoŠANU apskatei, kā arī ezera apkārtnes sapoŠANU tūristiem. ŠANAS valstības lielīŠANAI punktu pielika šīs tikŠANĀS rīkotājs un mājas-tēvs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Ivars BRIEDIS, atgādinot, ka, 42 gadus būdams direktors Valmieras lielākajā – Viestura – vidusskolā, izskolojis pašreizējos trīs ministrus, trīs Saeimas deputātus, veselu plejādi aktieru, žurnālistu, pedagogu un citu godājamu pavalstnieku.

Savukārt viesis no Amerikas Ilmārs DAMBERGS, nesot sveicienu tautiešiem no Latvijas Ordeņu brālības locekļiem ASV, ieteica paplašināt sabiedrības informēŠANU par brālības darbību, piemēram, ar mājas lapas izveidi internetā. Viņaprāt, ļoti svētīga būtu sadarbība ar jaunatni – skautiem, gaidām un vanadzēniem, lai vecākās paaudzes veikums savai tautai gūtu drošu turpinājumu.

Un tad, aplausiem sveikts, ar sopžu cilindru galvā un ordeņiem pušķojies, klātesošos VDT aktiera Jānusa JOHANSONA izpildījumā uzrunāja arī pats ŠANAS valsts virsaitis. Ar savu daiļvārdību viņš ātri vien visus pierunāja zvērēt uz mūžu būt par ŠANAS biedrības biedriem, jo „tā aptver visu latviešu tautu bez dzimumu, vecumu, šķiru, kārtu, maku un ticības atsķirības. Katrs, kam kāda darīŠANA, kas beidzas ar „šana”, kļūst par šīs biedrības biedru no dzimŠANAS līdz mirŠANAI.”

Rīdzinieks vēsturnieks Olģerts Tālivaldis AUNS secināja, ka no vairākiem saietiem, kuros piedalījies, šis esot paticis gandrīz vai vislabāk ar programmas vispusīgumu, draudzīgo un nepiespiesto gaisotni. Sirmais vīrs apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī par nopelniem baltu tuvināšanā – ar Lietuvas Virsnieka krustu.

„Man vislielākais prieks ir par to, ka šī salidojumu tradīcija turpinās,” atzina Latvijas Ordeņu brālības valdes locekle Anastasija Neretniece. Viņa bijusi pie pirmā salidojuma šūpuļa Lielvārdē 1999. gadā.
A.Neretniece pastāstīja, ka par 7. salidojuma vietu Valmiera izvēlēta tāpēc, ka šis cipars sakrīt ar ŠANAS biedrības vēlēšanu listes tradicionāli pieņemto 7. numuru. Latvijas brīvvalsts laikā šī liste bijusi ļoti populāra, jo ŠANAS virsaitis arvien izspēlējis kādu joku, bet sevišķi pievilcīgs bijis viņa sauklis „Citi sola – es dodu! Bliukš – urrā!”.
Pēc Latvijas Ordeņu brālības valdes priekšsēdētāja Osvalda ŠTRAUSA teiktā, valstī ir ap 1800 apbalvoto, bet Latvijas Ordeņu brālībā pagaidām iesaistījušies 182 dalībnieki.


Šano Latvijas Ordeņu brālība
Jūlijs Cukurs
Laikraksts „Liesma”, 2005. gada sept.

Sestdien zem Šanas zīmes notika visu Latvijas ordeņu un to goda zīmju saņēmēju septītais salidojums, kas sākās ar svinīgo sapulci Valmieras drāmas teātra Apaļajā zālē.

Pēc Latvijas Ordeņu brālības Domes priekšsēdētāja Jura KARLSONA un pasākuma iniciatora Ivara BRIEŽA uzrunām skanīgi tika nodziedāta valsts himna, kam sekoja rajona padomes priekšsēdētāja Vitauta STAŅAS un Valmieras Domes deputāta Ginta LAPIŅA stāstījumi par mūsu rajona un pilsētas attīstīšanos atjaunotās brīvvalsts laikā, atzīmējot, ka cilvēki, kas tik daudz darījuši Latvijas labā, Valmierai parādījuši lielu godu, izvēloties mūsu piklsētu par savu pulcēšanās vietu.

Kad bija izskanējušas amatvīru runas, kurās netrūka dižošanās ar lieliem darbiem un sava novada cildināšanas, sapulces vadības grožus savās rokās ņēma pats Šanas virsaitis, kura tēlā bija iejuties aktieris Januss JOHANSONS, sniedzot šaniskas muldēšanas paraugdemonstrējumus un oficiāli piepulcējot klātesošos savai biedrībai ar Šanas zvērestu.

Pēc 17 gadus celtās teātra ēkas apskatīšanas un sātīgu pusdienu baudīšanas dalībnieki pilsdrupās noklausījās pašdarbības kolektīvu un solistu koncertēšanu, izmēģināja skriešanu Jāņa Daliņa stadionā, pie Stāvajiem krastiem veica dziesmas „Še, kur līgo prieži meži” vietas atpazīšanu, Valmieras muzejā – jaunās senlietu krātuves izrādīšanas apbrīnošanu, tikšanos noslēdzot ar zviedru galda latviskošanu.

Ielādēju...      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

Aicinām visus LOB biedrus 2024. gada 8. jūnijā uz 26. salidojumu Alūksnes novadā.Kalendārs
<< Aprīlis 2024 >>
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv