Atziņas un vērtējumi
16.08.2006


Akadēmiķis Jānis STRADIŅŠ

”Triju Zvaigžņu ordeņa brālība (kaut tai vēl nav pievienojušies visi ordeņa saņēmēji) pati par sevi arī ir sava veida Ordenis šī termina sākotnējā, viduslaiku izpratnē. Mūs vieno ne tikai ordeņa godazīme, bet arī kopēja apziņa - kalpot Latvijai, celt to saulītē citu valstu saimē, vairot tās slavu un labklājību.
Darām to katrs pēc savas izpratnes, savām spējām, savās darbības jomās, vai tā būtu tautsaimniecība, kultūra, izglītība, zinātne, sports, vai tā būtu politika, sabiedriska darbošanās.
Domāju, ka katrs var sev iekšēji pasacīt, ka ir darbojies ne jau ordeņa dēļ vai vismaz ne galvenokārt ordeņa dēļ, bet lietas dēļ. Un, ja lieta ir kaut mazliet pavirzīta, tad arī ordeņa vai tā godazīmes atzinība nav nepelnīta un nav arī netīkama.

Katram no mums ik dienas jābūt gataviem aizstāvēt brīvību, demokrātiju, iestāties par īstu patriotismu, vienotību, ticību Latvijai - tāda ir ordeņa piešķiršanas un nešanas misija demokrātiskā sabiedrībā.”

______________________________________________________

Ordeņa lielkrusta komandieris Guntis Ulmanis

„Triju Zvaigžņu ordenis nav tikai mūsu pagātne. Triju Zvaigžņu ordenis ir mūsu nākotne. Tas nācis no vēstures dzīlēm, no garīgās pasaules, tas nācis no katra ticības savam darbam un savai zemei. Tas no garīgās pārliecības pārvērties laicīgā pārliecībā. Un šodien šajā ordeņa mirdzumā mēs redzam jūsu pārliecību, jūsu darbu, jūsu ticību un uzticību.

Un būtu labi, ja katrā ģimenē būtu šāda svētzīme, kas apliecinātu mūsu ticību savai zemei.
Jā, mēs šajās dienās atzīmējam daudzus notikumus. Mēs pieminam dziesmoto revolūciju, pieminam arī savas vēstures melnās lappuses, bet mēs arī protam teikt paldies cilvēkiem par viņu padarīto darbu.”
______________________________________________________

Dzejniece un publiciste Anda Līce

„Es domāju par šī ordeņa jēgu. Ko tas dod mums katram, tiem, kas to nesam. Ikdienā jau mēs to nenesam, ikdienā mēs patiesībā pat aizmirstam par šo ordeni. Cik tad ir tādu reižu, kad atceramies, ka tas ir ?

Šajos gados mēs katrs esam piedzīvojuši ļoti smagus lūzuma brīžus, vājuma brīžus. Un tādās situācijās ordeņa jēga ir tieši tā, ka mums it kā kāds saka: "Tu vari vairāk. Tu vari mazdrusciņ vairāk, nekā tu izdarīji šodien, nekā tu izdari pašreiz savā amatā, šajā stundā, šajā gadā. Tu vari mazlietiņ vairāk."
Būtībā jau ordenis par to arī tiek dots - par to, kas sakrājies no tām reizēm, kad cilvēks ir varējis mazliet vairāk - par savu tiešo pienākumu, amatu, darbu. Un tāpēc arī šis pirmais saiets un tās reizes, kas vēl būs, ir tieši tādēļ, lai mums kāda balss teiktu: "Tu vari mazlietiņ vairāk!" Un es jums to visiem novēlu!”
______________________________________________________

Aina Rozeniece, Latvijas Vēstnesis

„Liels notikums Triju Zvaigžņu ordeņa brālības dzīvē ir ikgadējie salidojumi. Tā ir arī Tēvzemes iepazīšana, jo tie tiek rīkoti katru gadu citur. Un katra pilsēta iepazīstina ar apkārtnes skaistākajām vietām, ar savu vēsturi un būtību, ar saviem cilvēkiem, izcilākajām personībām. Novada dziesmu un deju mākslu un amatu prasmes rāda pašdarbības kolektīvi priekšnesumos un izstādēs.”
______________________________________________________

Lielvārdes pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Troska

„Sirmās senatnes latviešu nacionālās krāsas: sarkans - balts - sarkans pauž un sludina mums pašiem, mūsu kaimiņiem un visai pasaulei mūsu valsts vārdu, stiprumu un slavu. Mēs ar pilnu pārliecību varam teikt, ka šī valsts ir mūsu! Mūsu, par spīti dažādu augustu notikumiem, par spīti paktiem un slepeniem protokoliem, par spīti okupācijai!

Taču ceļš uz savas valsts veidošanu nebija viegls. Tas bija ceļš caur ērkšķiem uz nākotni. Mūsu tēvu tēvi uz saviem pleciem pacēla pret sauli neatkarīgu Latvijas valsti, veidoja tās tēlu un varenību sagrautas ekonomikas apstākļos.
Protams, šodien daudz ko var vēlēties labāk vai savādāk. Tā vienmēr dzīvē ir bijis. Cilvēkam vienmēr ir iemesls būt ar kaut ko neapmierinātam. Taču svarīgi būtu novērtēt to, kas mums ir! Cilvēks vienmēr var atrast, par ko priecāties.
Mūsu zemes lielākā bagātība vienmēr ir bijuši stipri, apņēmīgi, ar garīgu spēku, gudrību un darba mīlestību apveltīti cilvēki. Mainās laiki, un tiem ir jāmainās, bet nav jāmainās cilvēka uzticībai sev un saviem pienākumiem.

Latviešu tauta nekad nav aizmirsusi to cilvēku nopelnus, kuri ir strādājuši, domādami par Latviju, kuri bijuši uzticīgi savai zemei, tautai un valstij. Ikviens no jums, kuri nesat šo augsto valsts apbalvojumu, ir pārliecināts, ka Latvijai pieder nākotne, tā ir mūžīga un nemirstīga.”
______________________________________________________

Akadēmiķis Jānis Stradiņš

”Latvija šodien ir mazliet samocīta zeme, izmisusi, tomēr darbīga, kas meklē ceļu no pagātnes uz nākotni. Cilvēki te dzīvo ļoti atšķirīgas dzīves, tādas tie dzīvojuši arī nesenajā pagātnē. Cilvēki ir pielāgojušies apstākļiem un cīnījušies pret tiem, dažādi pielāgojušies un dažādi cīnījušies.
Ordeni saņem par nopelniem Latvijas labā. Nav šaubu, ka še sanākuši ordeņa nesēji ir nācijas izlase, kas ir šīs atzinības cienīgi.
Lai nu kā, Triju Zvaigžņu ordenis ir Latvijas goda zīme, atzinības zīme, kurai ir morāla vērtība. Tā ir stabilitātes zīme un patriotisma zīme Latvijā. Ordenis nozīmē ne vien materiālu goda zīmi, kas pie krūts spraužama, bet arī Ordeni - to cilvēku kopību, kas šādu zīmi saņēmuši.”
______________________________________________________

Latvijas ev.luteriskās baznīcas arhibīskaps, ordeņa lielvirsnieks Jānis Vanags

„Mēs esam uzņemti zināmā brālībā. Kas tā ir par brālību? Kas vieno mūs visus, kaut arī esam tik dažādi?
Apbalvošanas reizē parasti īsos vārdos pasaka, ar ko cilvēks nodarbojas, par ko viņam ordenis tiek piešķirts. Un tie ir skolotāji, ārsti, zemnieki un strādnieki, garīdznieki, sportisti, skatuves mākslinieki un amatnieki - ļoti dažādu darbu darītāji, dažādu ceļu gājēji. Pamatojums ir viens - "Par nopelniem Latvijas labā".
Tas vieno šo dažādību. Un, raugoties uz šo lielo dažādību, mēs redzam, cik daudz dažādu lietu vajag, lai būtu Latvija. Zemes arāji, skolotāji, strādnieki, zinātnieki, karavīri, dzejnieki - visi ir vajadzīgi, lai būtu Latvija.

Varam būt laimīgi, ka esam piedzīvojuši Latvijas valsts atdzimšanu, ka pastāv atkal neatkarīga Latvijas valsts. Un varam būt priecīgi, ka šodien starp mums ir arī tie, kas bijuši apcietināti un izsūtīti. Viņi strādāja Latvijas labā arī tajos laikos, kad par to neviens neuzteica, kad par to sodīja.
Liels paldies visiem, kas šo darbu Latvijas labā darījuši visos laikos!”
______________________________________________________

Rakstniece un kultūras vēsturniece Saulcerīte Viese

„Šobrīd, kad pagātnes kultūras un vēstures darbinieku piemiņu cenšas aizstāt ar tenkām par viņu personīgo dzīvi, kad mīlestības vietā runā par seksu, kad prieka vietā tērgā par baudu, bet demokrātijas jēdzienu cenšas aizstāt ar egoisma tiesību sludināšanu, Lielvārde ir tā vieta, kur mierīgi un ar pašcieņu runā par vērtībām, kas aizsargā nācijas nākotni, - par ģimeni, par tautas vienotību, par radīšanas brīnumu, kas vienlīdz skaisti izpaužas gan pasacītā vārdā, gan ar mīlestību veiktā darbā, gan senā un jaunā dziesmā.”
______________________________________________________

Dzejniece un publiciste Anda Līce

„Ko vēl teikt par Triju Zvaigžņu ordeni?
Tam ir divas puses. Uz vienas – pateicība, uz otras – pienākums nekļūt garīgi šļauganam, sīkam, ļaunam un nekāpties atpakaļ tumsā.”
      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūlijs 2024 >>
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv